Szkocja po dewolucji – państwo, bezpieczeństwo, media

Literatura naukowa i popularnonaukowa

Cena:30.00

Agnieszka Węglińska, Bogusław Węgliński
Szkocja po dewolucji – państwo, bezpieczeństwo, media

 

Dla współczesnej Szkocji dewolucja jest najważniejszym procesem w kontekście politycznym, społecznym, kulturalnym czy tożsamościowym. Ważnym i widocznym następstwem tego procesu jest powstanie odrębnego systemu politycznego Szkocji. Jest on bezsprzecznie połączony z brytyjskim, jednak nosi wyraźne znamiona odrębności, takie jak inny system partyjny czy parlament, nie należy też zapominać o autonomicznym systemie medialnym. Wspomnieliśmy, że polityka w Szkocji jest ściśle związana z Wielką Brytanią, ale sięga też do innych źródeł i niewątpliwą cechą Szkotów jest proeuropejskość. Książka stanowi studium dewolucji w Szkocji ze szczególnym uwzględnieniem dwóch aspektów: bezpieczeństwa i mediów. W rozdziale dotyczącym bezpieczeństwa ten istotny aspekt funkcjonowania współczesnego państwa  prezentowany jest przez pryzmat terroryzmu,
a także bezpieczeństwa ekonomicznego. Rozdział dotyczący mediów w Szkocji interpretuje je w kontekście rozwoju sfery publicznej i kształtowania społeczeństwa obywatelskiego. System medialny Szkocji, choć – jeśli chodzi o poszczególnych nadawców – różni się od brytyjskiego, w obrębie struktury i zarządzania jest jego kalką. Szkocja posiada silną prasę, nowoczesne media publiczne i autonomiczne, również obciążone zadaniami nadawców komercyjnych.
W książce dewolucja stanowi proces, który podlega stałemu rozwojowi, takie były też założenia twórców tej koncepcji. W obliczu wydarzeń z 2016 roku (referendum europejskie) kwestia niepodległości Szkocji będzie wracać.

 

ISSN  1426-7241
ISBN 978-83-7977-222-3, Wrocław 2016, 13,5 x 20,5 cm, 184 s., okładka miękka