Biblioteka Ślężańska

 

Na Śląsku nie brakowało ludzi, którzy czuli się szczególnie związani z górą Ślężą, nie brakuje ich i dziś. W serii Biblioteka Ślężańska prezentowane są więc zarówno starsze monografie tematycznie związane z tą górą, jak i prace nowych autorów.

 

Seria pod redakcją prof. Wojciecha Kunickiego i dr Joanny Smereki.

 


 • Zobacz wszystkie | Strony: Serie wydawnicze » Biblioteka Ślężańska
 • Góra Ślęża i jej okolice

  Wyprzedaż|Serie wydawnicze » Biblioteka Ślężańska

  Moritz Sadebeck
  Góra Ślęża i jej okolice

   

  Pierwsza, w pełni naukowa publikacja na temat góry Ślęży i otaczających ją terenów. Czytelnik znajdzie tu informacje o geografii i topografii obszaru, o warunkach geologicznych i wegetacji roślin, etymologię nazwy góry, historię miasta Sobótki i regionu ślężańskiego, informację o starożytnych zabytkach i legendy.

 • Kościół św. Jakuba w Sobótce

  Serie wydawnicze » Biblioteka Ślężańska

  Joanna Smereka
  Kościół św. Jakuba w Sobótce

   

  Książka jest pierwszą monografią kościoła św. Jakuba w Sobótce, który stanowi dominantę w założeniu urbanistycznym miejskiego rynku. Autorka przedstawiła dzieje kościoła w szerokim kontekście kulturoznawczym, uwzględniła rolę lokalnej wspólnoty wiernych i duszpasterzy. Osobny rozdział poświęciła wystrojowi świątyni.

  Cena:32.00
 • Od patriotyzmu do nacjonalizmu

  Serie wydawnicze » Biblioteka Ślężańska

  Wojciech Kunicki
  Od patriotyzmu do nacjonalizmu
  Rok 1813 w Sobótce i jego rola w świadomości narodowej Niemców

   

  Książka jest rozbudowaną antologią dotyczącą ważnego zjawiska w dziejach Prus i Niemiec. Chodzi o tworzenie Korpusu Ochotniczego Adolfa von Lützowa w Sobótce i Rogowie Sobóckim. W ten sposób dolnośląskie miasteczko stało się widownią wydarzeń o zasięgu ogólnoniemieckim i europejskim. Z kompleksem tzw. wojen antynapoleońskich związany jest także kult feldmarszałka Blüchera na Śląsku oraz komersy studenckie...

   


  Cena:39.00
 • Podróż na Górę Ślężę

  Serie wydawnicze » Biblioteka Ślężańska

  Gottfried Heinrich Burghart
  Podróż na Górę Ślężę

  Przekład i opracowanie: Wojciech Kunicki

  Książka w serii Biblioteka Ślężańska

   

  Monografia Ślęży, napisana w XVII wieku przez Burgharta, nawiązuje do dzieł polihistorów późnego baroku. Autor formułuje ofertę intelektualnej podróży, co oznacza, że aktywność poznającego nie odnosi się do realnego ruchu w przestrzeni, a zatem do jakiejś wędrówki albo podróżowania, ale raczej do intelektualnego poznania tego, co znajduje się blisko, a mimo to...

  nakład wyczerpany
 • Ślężańskie Światy

  Serie wydawnicze » Biblioteka Ślężańska

  Wojciech Kunicki, Joanna Smereka (red.)
  Ślężańskie Światy

   

  Publikacja zawiera wykłady z interdyscyplinarnej sesji poświęconej miastu Sobótka i regionowi wokół Ślęży, która odbyła się w Sobótce w dniach 8-10 października 2010 r. Omówione zostały aspekty przyrodnicze Ślęży, Ślęża i Sobótka jako miejsca pamięci, religijne aspekty regionu ślężańskiego oraz jego architektura i zagadnienia literackie z nim związane.

  nakład wyczerpany
 • Zobacz wszystkie | Strony: Serie wydawnicze » Biblioteka Ślężańska