Wydarzenia

 

 

 

 • Zobacz wszystkie | Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Następna »
 • „Klucz życia” zwycięzcą plebiscytu Historia Zebrana

  Wydarzenia

   

  Internauci zdecydowali, że najlepszą książką historyczną 2019 roku w konkursie Historia Zebrana, w kategorii Historia Niebanalna, jest powieść Heleny Semenetz Klucz Życia. Autorce gratulujemy, czytelnikom dziękujemy za głosy oddane na książkę. Więcej można przeczytać na stronie portalu histmag.org.

   

 • „Jaworowi ludzie” czy „Klucz Życia”?

  Wydarzenia

   

  Dwie nasze powieści, które zwyciężyły w konkursie Historia Zebrana, w kategorii Historia Niebanalna, kolejno w pierwszym i drugim półroczu 2019 roku – Jaworowi ludzie Joanny Żak-Buchloc i Klucz Życia Heleny Semenetz – zmierzą się teraz ze sobą w głosowaniu na najlepszą książkę historyczną 2019 roku. Obu książkom kibicujemy tak samo. Państwo zdecydują, która z nich wygra. Głosowanie odbywa się na stronie https://historiazebrana.pl i potrwa do 3 lutego. Wyniki poznamy 4 lutego. Zachęcamy do udziału w konkursie!

 • „Klucz Życia” jedną z najlepszych książek historycznych II półrocza 2019 roku

  Wydarzenia

   

  Najlepsze książki historyczne II półrocza 2019 wybrane! W plebiscycie Historia Zebrana, w kategorii Historia Niebanalna, po zaciętym głosowaniu zwyciężyła wydana przez nas powieść Heleny Semenetz Klucz Życia, książka oparta na faktach sprzed ponad trzech tysięcy lat. Autorka łączy historię Heleny ze Sparty z bohaterami Herezji Amarneńskiej w Egipcie.

 • Warsztaty inspirowane książką „Poznajmy się, mam na imię Złość”

  Wydarzenia

   

  17 stycznia 2020 roku Małgorzata Gizak była gościem Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu. Promując swoją książkę Poznajmy się, mam na imię Złość, poprowadziła warsztaty z uczniami z klasy drugiej Szkoły Podstawowej nr 84 we Wrocławiu. Ich celem było przybliżenie dzieciom niezwykłego świata emocji, ułatwienie zrozumienia go i wskazanie sposobów rozwiązywania trudnych sytuacji. Najwięcej miejsca poświęciła oczywiście tytułowej Złości. Dzieci poznawały tę emocję poprzez udział w kolejnych aktywnościach, takich jak scenki pantomimiczne, zabawa w kręgu z wykorzystaniem kostki, rysowanie „stóp złości” do tupania, a także zabawa w grupowym przerzucaniu kul złości.

  Poznajmy się, mam na imię Złość to pierwsza książka w serii poświęconej oswajaniu emocji przez dzieci. W przygotowaniu są kolejne pozycje omawiające m.in. strach, wstyd i zazdrość.

 • „Klucz życia” w drugim etapie konkursu Historia Zebrana

  Wydarzenia

   

  Miło nam poinformować, że w pierwszym etapie głosowania w plebiscycie na najlepszą książkę historyczną drugiego półrocza powieść Klucz życia Heleny Semenetz uzyskała wynik 26 procent głosujących, dzieląc pierwsze miejsce z inną publikacją w kategorii „Historia niebanalna”.

   

  Dziękujemy czytelnikom za oddane głosy i zachęcamy do głosowania w drugim etapie konkursu na tę powieść na stronie https://www.historiazebrana.pl/ksiazka,6073098

 • Nobel 2019 dla naszego autora

  Wydarzenia

  Jeden z naszych autorów, Peter Handke, został dziś laureatem Literackiej Nagrody Nobla 2019. To świetna okazja, aby przypomnieć jego sztukę Kaspar, wydaną w znakomitym przekładzie Jacka Burasa.

   

  Oto jej fragment:

   

  1

  Za kurtyną, stanowiącą tylne ograniczenie sceny, p o w s t a j e   j a k i ś   r u c h, którego powstawanie widzowie mogą śledzić, obserwując poruszenia kurtyny. Ruch powstaje po lewej albo po prawej stronie kurtyny i przemieszcza się, coraz gwałtowniejszy i szybszy, ku jej środkowi. W miarę jak osoba za kurtyną zbliża się do jej środka, kurtyna coraz bardziej wypychana jest do wewnątrz. To, co początkowo było tylko dotknięciem, staje się teraz, kiedy się okazało, że materiał łatwo poddaje się naciskowi, próbą przedostania się na drugą stronę. Widzowie dostrzegają coraz wyraźniej, że ktoś chce się przez kurtynę dostać na scenę, ale na razie nie znalazł jeszcze szpary w kurtynie. Po kilku daremnych próbach w niewłaściwych miejscach – widzowie słyszą odgłosy uderzania w kurtynę – udaje się tej osobie znaleźć szparę, której wcale nie szukała. W ślad za widoczną najpierw ręką ukazuje się bardzo powoli reszta ciała. Druga ręka przytrzymuje kapelusz, żeby kurtyna nie strąciła go na ziemię. Postać robi niewielki ruch do przodu, tak że kurtyna stopniowo z niej opada i łączy się z powrotem za jej plecami. Kaspar stoi na scenie.

   

  2

  Widzowie mają okazję przyjrzeć się twarzy Kaspara i jego ubiorowi: Kaspar stoi przed nimi. Jego ubiór jest teatralny. Ma na głowie przykładowo szeroki, okrągły kapelusz z wstążką. Nosi jasną koszulę zapiętą pod szyją. Jego marynarka jest w jaskrawych barwach i ma wiele (na przykład siedem) metalowych guzików. Jego spodnie są szerokie. Na nogach ma toporne buty. Przy jednym bucie może mieć na przykład rozwiązane bardzo długie sznurowadło. Wygląda „pociesznie”. Kolory jego ubioru gryzą się z pozostałymi kolorami na scenie. Dopiero przy drugim albo trzecim spojrzeniu widzowie dostrzegają, że jego twarz jest maską. Jej barwa jest (więcej http://atut.ig.pl/?1491,nobel-2019-dla-naszego-autora)

 • OFICYNA WYDAWNICZA ATUT NA 28. WROCŁAWSKICH TARGACH DOBRYCH KSIĄŻEK

  Wydarzenia

   

  CZWARTEK, 5 grudnia

   

  g. 16.00–18.00
  Friederike von Reden – kobieta w ogrodzie krajobrazowym. A także – co opowiadają nam dawne ratusze, arsenały i bramy miejskie? Oficyna Wydawnicza ATUT zaprasza na wykłady-prezentacje nowości z serii Studia z Historii Kultury Europy Środkowej z udziałem jej redaktora prof. Jana Harasimowicza oraz autorek książek dr Urszuli Bończuk-Dawidziuk (Działalność kulturalna hrabiny Friederike von Reden – 1774–1854) i dr Klary Kaczmarek-Löw (Świecka architektura publiczna w miastach Korony Czeskiej około 1500 roku jako przejaw reprezentacji).

   

  g. 18.10–19.00
  Urszula Bończuk-Dawidziuk, autorka opracowania Działalność kulturalna hrabiny Friederike von Reden (1774–1854), oraz Klara Kaczmarek, autorka monografii Świecka architektura publiczna w miastach Korony Czeskiej około 1500 roku jako przejaw reprezentacji, podpisują swoje książki na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT

   

   

  PIĄTEK, 6 grudnia

   

  g. 13.00–14.00
  Piotr Szyber podpisuje swoje książki Moja Akademia Medyczna (1965–2018). Abecadło Szybera oraz Między cięciem a szyciem. Zapiski chirurga na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT.

   

  g. 14.45–15.45
  Krzysztof Uściński podpisuje książkę Nauczyciel przedwojenny. Narodziny i rozkwit mitu na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT.

   

  g. 16.45–17.45
  Małgorzata Gizak podpisuje książkę Poznajmy się, mam na imię złość przybliżającą młodym czytelnikom niezwykły świat emocji. Zapraszamy na stoisko Oficyny Wydawniczej ATUT.

   

  g. 16.00–17.00
  Partia przeciw szkole. Geneza mitu „nauczyciela przedwojennego” – wykład dra Krzysztofa Uścińskiego promujący książkę „Nauczyciel przedwojenny”. Narodziny i rozkwit mitu. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT.

   

  g. 17.45–18.45
  Andrzej Dębski podpisuje książkę Nowoczesność, rozrywka, propaganda. Historia kina we Wrocławiu w latach 1919–1945 na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT.

   

  g. 19.00–20.00

  Oficyna Wydawnicza ATUT zaprasza na wykład dra Andrzeja Dębskiego poświęcony dawnym kinom we Wrocławiu, a promujący jego nową książkę Nowoczesność, rozrywka, propaganda. Historia kina we Wrocławiu w latach 1919–1945.

   

   

  SOBOTA, 7 grudnia

   

  g. 11.45–12.45
  Helena Semenetz podpisuje Klucz Życia, powieść inspirowaną historią starożytnego Egiptu. Zapraszamy na stoisko Oficyny Wydawniczej ATUT.

   

  g. 14.00–15.00
  Choreograf, mim, pisarz. O książce Leszka Czarnoty w stulecie urodzin Henryka Tomaszewskiego opowie autor wstępu i redaktor publikacji Książka o Mistrzu. Subiektywna historia teatru pantomimy Henryka Tomaszewskiego (1959–1974) prof. Leszek Pułka oraz żona autora Ewa Kamas-Czarnota. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT. (POTRZEBNY RZUTNIK)

   

  g. 17.15–18.15
  Szymon Koprowski podpisuje swoje powieści Dybuk z ulicy Piotrkowskiej i Za chwilę zacznie padać deszcz... na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT.

   

   

  NIEDZIELA, 8 grudnia


  g. 12.00-13.00

  Redaktorzy profesorowie Stefan Bednarek i Jan Tomkowski podpisują Wspomnienia o Mariannie Bocian na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT.

   

  g. 13.00–14.00
  Stefan Skąpski podpisuje książkę Dziwaczne miasteczko nad niewielką rzeczką. Wiersze nie tylko dla dzieci na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT.

   

  g. 14.45–15.45
  Gabriel Leonard Kamiński podpisuje zbiór wierszy Kiedy śpiewał Cohen… na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT.

   

  g. 16.00–17.00
  Promocja zbioru wierszy Kiedy śpiewał Cohen… z udziałem autora Gabriela Leonarda Kamińskiego. Spotkanie poprowadzi Leszek Budrewicz.

   

   

  Wydarzenie towarzyszące targom:

  NIEDZIELA, 8 grudnia, g. 18.00, Klub Muzyki i Literatury (pl. Kościuszki 10)

  Promocja tomu Wspomnienia o Mariannie Bocian, poświęconego wrocławskiej poetce Mariannie Bocian, z udziałem redaktorów książki, profesorów Stefana Bednarka i Jana Tomkowskiego, oraz autorów zamieszczonych w niej tekstów.

   

   

  Godziny otwarcia 28. WTDK:

  5 grudnia (czwartek) 12.00-19.00
  6 grudnia (piątek) 11.00-20.00
  7 grudnia (sobota) 11.00-20.00
  8 grudnia (niedziela) 11.00-17.00

  Adres:
  Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1

 • Zmarł profesor Andrzej Cieński

  Wydarzenia

   

  Z żalem zawiadamiany, że 11 grudnia 2019 roku zmarł prof. dr hab. Andrzej Cieński, historyk literatury polskiego oświecenia, badacz pamiętnikarstwa i problematyki kultury książki, autor studiów o polskiej literaturze współczesnej, a także autor wydanych przez nas książek Interpretacja utworów Zbigniewa Herberta i Czytając Poświatowską.

 • „Klucz Życia” w plebiscycie Historia Zebrana

  Wydarzenia

   

  Zachęcamy do głosowania na powieść Klucz Życia w konkursie Historia Zebrana, który właśnie wystartował na stronie:

  https://historiazebrana.pl/


  Pierwszy etap głosowania zakończy się 6 stycznia. 7 stycznia poznamy tytuły nominowane przez jury oraz internautów, rozpocznie się wtedy też drugi etap głosowania – internauci zagłosują wówczas na książki wyróżnione w głosowaniu internautów, jurorzy – w głosowaniu jurorów.

 • „Nowe Książki” o matematycznym pamiętniku Villaniego

  Wydarzenia

  W listopadowych „Nowych Książkach” (11/2019) Zdzisław Pogoda wypowiada się na temat książki Cédrica Villaniego Narodziny twierdzenia, czyli matematyka na gorąco. Poniżej fragment recenzji. Zachęcamy do przeczytania całości i sięgnięcia po książkę.

   

  Na pierwszy rzut oka Narodziny twierdzenia... nie nadają się do czytania dla zwykłego czytelnika, który może się tylko utwierdzić w swojej niechęci do matematyki. Jeśli jednak odrzuci się niechęć, nie będzie się próbować rozumieć fachowych dialogów, tylko potraktuje się je jak fragmenty rozmów w obcym języku, a na tajemnicze wzory spojrzy się jak na sztukę abstrakcyjną, to może się okazać, że mamy do czynienia z całkiem ciekawą opowieścią o pracy twórczej matematyków. Najpierw pomysł, potem próby doprecyzowania przeplatane rozmowami i dyskusjami z innymi specjalistami, przeglądanie literatury, wymiana maili, chwile natchnienia i zwątpienia, kolejne pomysły, redakcje... To wszystko jest w Narodzinach twierdzenia... Maile o przemyśleniach pisane w Boże Narodzenie albo o czwartej nad ranem nie dziwią matematyków, podobnie jak informacje o pięćdziesiątej wersji pracy. Do tego dochodzi stres związany z publikacją oraz recenzjami. Tu nie ma znaczenia pozycja publikującego, jego prestiż czy przyznane nagrody, liczy się tylko poprawność rezultatów.

 • Zobacz wszystkie | Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Następna »