NRD. Polityka...

 

Niemiecka Republika Demokratyczna jest już przeszłością. Wraz ze zjednoczeniem Niemiec w 1990 r. zniknęła z mapy Europy. Dzieje tego państwa, jego polityki, społeczeństwa i kultury budzą nadal spore zainteresowanie, ale także kontrowersje i burzliwe debaty między naukowcami. Chcemy udostępnić polskiemu czytelnikowi ważne publikacje badaczy zajmujących się tą problematyką.

Seria NRD. Polityka – Społeczeństwo – Kultura jest wydawana we współpracy z Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta.

Redagują ją prof. Włodzimierz Borodziej, prof. Marion Brandt, dr Tytus Jaskułowski, dr Łukasz Kamiński, prof. Jerzy Kochanowski, dr Ilko-Sascha Kowalczuk, dr Ulrich Maehlert, prof. Krzysztof Ruchniewicz (przewodniczący) i prof. Marek Zybura.


 • Zobacz wszystkie | Strony: « Poprzednia 1 2
 • Władza i opozycja w NRD 1949-1988

  Wyprzedaż|Serie wydawnicze » NRD. Polityka...

  Tytus Jaskułowski
  Władza i opozycja w NRD 1949-1988
  Próba zarysu

   

  Książka skierowana przede wszystkim do studentów historii, nauk politycznych, germanistyki oraz wszystkich zainteresowanych najnowszą historią wschodniej części Niemiec. Autor podjął próbę całościowego spojrzenia na historię polityczną NRD w latach 1949-1988 ze szczególnym uwzględnieniem roli, jaką odgrywała w niej opozycja.

  Cena:15.00
 • Zanim powstała NRD

  Wyprzedaż|Serie wydawnicze » NRD. Polityka...

  Jerzy Kochanowski
  Zanim powstała NRD
  Polska wobec radzieckiej strefy okupacyjnej Niemiec 1945-1949

   

  W pierwszych latach powojennych stykające się ze sobą społeczeństwa polskie i niemieckie, mimo bolesnej i głębokiej przepaści, którą wykopała między nimi wojna, pokazały, że są w stanie zbudować, bardzo chwiejne i raczej intuicyjne niż świadome, porozumienie. Na wszystkich polach kontaktów pragmatyka okazała się ważniejsza niż ideologia. Autor...

  Cena:15.00
 • „Pedagodzy socjalizmu” czy „wrogowie klasowi”?

  Serie wydawnicze » NRD. Polityka...

  Magdalena Latkowska
  „Pedagodzy socjalizmu” czy „wrogowie klasowi”?
  Pisarze z NRD wobec powstania czerwcowego 1953 oraz budowy i upadku muru berlińskiego 1961-1989

   

  Po wykonaniu wstępnych badań stwierdzono już, że historia politycznego zaangażowania pisarzy NRD jest raczej ich historią poparcia dla władzy, najczęściej w opozycji do woli ogółu społeczeństwa. Teza ta jednak jest zbyt uproszczona. Obraz, który się wyłania po analizie wielu różnorodnych źródeł – dokumentów, publikacji, wspomnień, wywiadów, notatek itd. – pokazuje zależności i niuanse stawiające środowisko pisarzy NRD w trochę innym świetle.

  Autorka książki nie zajmuje się czystą rekonstrukcją faktów historycznych ani tym bardziej analizą...

  Cena:37.00
 • „Polacy potrafią!”

  Wyprzedaż|Serie wydawnicze » NRD. Polityka...

  Marion Brandt
  „Polacy potrafią!”

  Polski Październik i Solidarność w oczach pisarzy wschodnioniemieckich

   

  Na podstawie dokumentów, publikacji, wspomnień i wywiadów autorka rekonstruuje reakcje pisarzy i intelektualistów z NRD na polski Październik 1956 r. i rewolucję Solidarności lat 1980-1981. Interesuje ją przy tym, w jakim stopniu pisarze z NRD powtarzali nacechowane ideologicznie i narodowo stereotypy o Polsce, a w jakim je przełamywali.

  Cena:15.00
 • Zobacz wszystkie | Strony: « Poprzednia 1 2